قوانین جدید شهروندی ترکیه

  • admin
  • پنج‌شنبه - 2019 18 جولای
  • بدون دیدگاه
  • 0 دقیقه زمان مطالعه
  • 5+

با تغییرات جدید در قانون شهروندی ترکیه ; امکان برخورداری از حق شهروندی با خرید از پروژه های در حال ساخت ممکن گردید.

در راستای تغییرات جدید در قانون شهروندی ترکیه ; روزنامه رسمی جمهوری ترکیه منتشر کرد :

در صورت خرید از پروژه هایی که قرارداد پیش فروش مدت دار در دفترخانه ( نوتر) منعقد گردیده ;  حداقل مبلغ ۲۵۰ هزار دلار پرداخت شده باشد ; به شرطی که شرح عدم فروش تا سه سال در بنچاق آن ملک ثبت شود ; حق شهروندی شامل حال خریدار خواهد شد.

پیش از این قانون ، اخذ تابعیت از طریق خرید ملک در ترکیه شامل قراردادهای پیش فروش نمی شد ، با تصویب این قانون اخذ تابعیت برای خارجیان که قصد خرید ملک با حداقل سرمایه را داشتند آسان تر شده است .

جزییات قانون جدید شهروندی ترکیه ۲۰۱۸

در خصوص قانون جدید شهروندی ترکیه و بررسی های انجام شده و صحبت با وکلای مجرب و سازمانهای مربوطه جزئیات این قانون به شرح ذیل می باشد :

اولین مورد در خصوص اخذ شهروندی این می باشد که شرایط شما توسط چند سازمان مختلف بررسی می شود ; در واقع وقتیکه درخواست شهروندی داده شد این درخواست بصورت خانوادگی بررسی میشود ; یعنی بصورت صرفا تنها یک شخص نیست و در واقع پرونده شخص که شامل خود فرد ، همسر و بچه های زیر هجده سال هست ; کامل بصورت یک پرونده بررسی می شود و کمیته یا کمیسیونی از ادارات زیر تشکیل می شود.

این کمیسیون شامل :

* ادارات چوره و شهیرجیلیک ( شهرسازی )

* نفوس مودورلوگو ( اداره ثبت احوال )

* ایچ ایشلری باکانلیغی ( اداره امور داخلی )

* چالیشما و سوسیال باکانلیغی ( اداره کار و امور اجتماعی )

* عائله و سوسیال باکانلیغی ( به معنی سازمانی که امور مربوط به خانواده را بررسی می نماید )

* نکته

برای درخواست شهروندی چگونه ارزش درج شده در سند و یا قرارداد که بالای مبلغ 250 هزار دلار است مورد تایید قرار می گیرد ؟

در این خصوص باید عنوان نمود که پرونده ای با این حجم همراه با کارشناسی ادارات مختلف بررسی می شود ، همینطور کارشناسان اداره شهرداری هم حضور خواهند داشت و املاک مورد نظر مورد کارشناسی قرار خواهند گرفت .

در خصوص مدت زمان اخذ شهروندی نیز این پروسه همراه با وکیل مجرب از 3 الی 6 ماه زمانبر خواهد بود . همینطور در خلال این پروسه اقامت اولیه ای هم برای شخص و خانواده ارائه می شود.

آیا ملک مورد نظر باید حتما مسکونی باشد یا ملک تجاری یا زمین هم مورد قبول است ؟

موردی که در قانون آمده است بحث مستغلات می باشد که شامل زمین ، ملک تجاری و مسکونی بوده و در این مورد استثنائی وجود ندارد .

تغییرات مهم در قانونی شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری!

بر اساس اصلاح قانون اعطای شهروندی ترکیه که در روزنامه رسمی کشور منتشر شد ; شرایط لازم برای کسب حق شهروندی ترکیه برای اتباع خارجی تسهیل شد. بر این اساس به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌ گذاری مستقیم حداقل با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار و یا معادل آن به لیره ترک کنند; امتیاز حق شهروندی داده می‌شود.

سرمایه گذاری

پیشتر این میزان سرمایه گذاری حداقل ۲ میلیون دلار بود; همچنین بر اساس اصلاحیه جدید; به اتباع خارجی که در ترکیه اقدام به سرمایه‌گذاری به صورت غیر منقول و ملکی با مبلغ ۲۵۰ هزار دلار و یا معادل آن به لیره ترک کنند نیز حق شهروندی اعطا می شود; حداقل بهای خرید املاک و مستغلات در ترکیه در راستای اخذ حق تابعیت کشور از سطح ۱ میلیون دلارآمریکا به ۲۵۰ هزار دلار کاهش یافت.

ایجاد اشتغال

همچنین شرط ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ شهروند ترک جهت دریافت حق شهروندی ترکیه به ۵۰ نفر تغییر کرد; برای دریافت امتیاز شهروندی در ترکیه ; میزان حداقل سپرده گذاری سه ساله در بانک های کشور از ۳ میلیون دلار به ۵۰۰ هزار دلار آمریکا کاهش یافت;   ترکیه شرایط کسب شهروندی برای خارجی‌ها را آسان‌تر کرد; این قوانین عمدتا به متقاضیانی مربوط می‌شود که قصد دارند از طریق سرمایه‌گذاری یا خرید ملک شهروندی ترکیه را کسب کنند.

چاپ در روزنامه رسمی ترکیه

تغییرات جدید که در “روزنامه رسمی” این کشور به چاپ رسیده حاکی از آن است ; که مقدار پول لازم برای سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از شروط اصلی کسب شهروندی; به شدت کاهش یافته است; در این قوانین سپرده‌های بانکی متقاضیان که پیش از این سه میلیون دلار بود به ۵۰۰ هزار دلار تقلیل پیدا کرده. بر اساس تغییرات جدید، میزان سرمایه‌گذاری ثابت هم از دو میلیون دلار به ۵۰۰ هزار دلار رسیده است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ترکیه، شهروندان ایرانی در هشت ماهه اول سال 2018 میلادی ۱۶۵۹ خانه در ترکیه خریده‌اند که این رقم نسبت به سال قبل حدود ۴ برابر شده است

دو تغییر مهم دیگر هم قوانین جدید دیده می‌شود.

متقاضیان همچنین پیش از این باید خانه‌هایی به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار دلار می‌خریدند ; تا بتوانند شهروندی ترکیه را کسب کنند که حالا این رقم به نصف یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرده است; آخرین تغییر مربوط به تعداد کارمندان کارفرمایان خارجی است; پیش از این کارفرمایان خارجی باید ۱۰۰ شهروند ترکیه را در استخدام می‌داشتند تا بتوانند شهروندی این کشور را به دست آورند و حالا با تغییر قوانین تعداد کارمندان به ۵۰ نفر کاهش پیدا کرده است

تغییر شرایط کسب شهروندی در ترکیه در حالی است ; که در سال‌های اخیر فرار سرمایه از ایران از طریق سرمایه‌گذاری و بخصوص خرید ملک در کشورهای همسایه از جمله گرجستان و ترکیه شدت گرفته است; یکی از دلایل افزایش تعداد ایرانی‌های خریدار خانه در ترکیه، اخذ مجوز اقامت یا شهروندی و حفط ارزش دارایی‌ها با توجه به افزایش شدید قیمت ارز در ایران بوده است.

آمار سرمایه گذاری ایرانیان در ترکیه

بر اساس اعلام مرکز آمار ترکیه; شهروندان ایرانی در هشت ماهه اول سال 2018 میلادی ۱۶۵۹ خانه در ترکیه خریده‌اند که این رقم نسبت به سال قبل حدود ۴ برابر شده است; سال (۲۰۱۷) در هشت ماه اول سال ایرانی‌ها ۴۲۴ خانه در این کشور خریده بودند; بر اساس داده‌های رسمی دولت ترکیه; شهروندان ایرانی، بعد از عراقی‌ها بیشترین تعداد خانه را در مقایسه با سایر اتباع خارجی در این کشور خریده‌اند. ایران یکی از پنج کشوری است که بیشترین مسافر به ترکیه را دارد.

5+

Tags :

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
نظرات No Comments

مطالب مرتبط

اینستاگرام

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Ads

Ads