دانشگاههای ترکیه

اگر برای تحصیل در ترکیه برنامه ریزی می کنید لازم است بدانید که در هر سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی موظف به پذیرش سهمیه‌ای بالغ بر ۴۵۰۰ دانشجوی خارجی (غیر ترک) هستند.

در این راستا سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) ترکیه متولی برگزاری آزمونی به نام YÖS (آزمون دانشجویان خارجی) شده که همه ساله در ماه آوریل در کشور ترکیه و چند کشور منطقه به‌طور همزمان برگزار می‌شود.
با توجه به سطح معلومات دبیرستانی دانش آموزان ایرانی در مقایسه با داوطلبان سایر کشورهای منطقه و همچنین اعتبار علمی بسیار بالای دانشگاه‌های ترکیه، هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی بسیار پائین این کشور، برگزاری آزمون به زبان انگلیسی، آسان بودن تردد به کشور ترکیه و عوامل بسیاری از این قبیل فرصت استثنایی برای داوطلبان ایرانی مهیا شده است تا با شانس قبولی بسیار بالا امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور ترکیه نصیبشان شود.

مقدمات ورود به دانشگاه های ترکیه

تمدنهایی که ملت ترک به وجود آورده اند الگوی ملت های دیگر قرار گرفته است.ملت ترک در زمینه های مختلف فرهنگی و علمی دائما در حال پیشرفت است.

همچنین جهت برقراری روابط سالم ملی و اجتماعی در زمینه های ارتباطات، تجارت، صنعت، فرهنگ، توریسم، آموزش، خدمات نظام وظیفه، سیاست و علم به هنر زبان مادری به یک زبان بین المللی نیز نیاز است. یادگیری یک زبان خارجی به معنای کسب شخصیتی مضاعف بوده و یادگیری یک زبان خارجی نیز آشنایی با زبان و فرهنگی دیگر به شمار می آید.

نخستین اثر منتشر شده برای یادگیری زبان ترکی “دیوان لغات ترک” “محمود کاشغری” است که بین سالهای ۱۰۷۲ الی ۱۰۷۴ به رشته تحریر درآمده است. در این کتاب با توجه به روش مورد اجرا نمونه های فراوانی ارائه و راه رسیدن به اصول و قواعد دنبال شده و سپس روشی که هم اکنون جهت آموزش زبانهای خارجی بکار می رود مورد استفاده قرار گرفته است.”کاشغری” این نمونه ها را از میان ضرب و المثل ها، محاورات روزمره و آثار هنری منظوم جمع آوری کرده است.این نویسنده علاوه بر آموزش زبان ترکی به معرفی و آموزش فرهنگ مردم ترک نیز پرداخته است.“کاشغری” جهت تاکید بر لزوم تکرار در یادگیری زبان از یادآوری قوانینی که پیش تر بکار گرفته است ابایی ندارد. با بررسی اثر مذکور معلوم می شود که این استاد بزرگ تا دستیابی به روشی مذکور تلاش فراوانی نموده و طی دو سال این اثر را ۳ بار نوشته و لی بدلیل اینکه مورد پسندش واقع نشده برای چهارمین بار تحریر نموده است.

 

بدین ترتیب “دیوان لغات الترک” در موضوع نوشتن اثر نیز درسی برای آیندگان به شمار می آید.

دومین اثر بزرگ جهت آموزش زبان ترکی برای خارجیان “محاکمه اللغتین” “علی شیر نوایی” است که در قرن پانزدهم نوشته شده است. این اثر که درآن زبانهای ترکی و فارسی مقایسه می شود بعنوان اولین اثر تاریخی زبان ترکی در زمینه های نام شناسی و مفهوم شناسی به شمار می آید.

اگر به فعالیت های مربوط به آموزش زبان ترکی به اتباع خارجی بنگریم، این آثار بچشم میخورد: “دروس ترکی برای خارجی ها”: مکالمه و قرائت” اثر کنعان آک یوز” ” ترکی تشریحی ـ عملی برای خارجی ها” اثر “حسین آیتاچ و آگاه اونن” “دروس ترکی برای خارجی ها اثر سرمد سامی اولیسان” دروس تشریحی ترکی برای خارجی ها به زبان ترکی و انگلیسی اثر “کایا جان” “ترکی بیاموزیم” اثر “محمد هنگیرمن” و “آموزش زبان ترکی برای دانشجویان خارجی” اثر “طاهر نژاد”.

از مهمترین آثار دراین زمینه می توان به سری آموزش “هیت هیت” زبان ترکی برای خارجی ها که در سال ۲۰۰۲ از سوی مرکز آموزش زبان ترکی TÖMER وابسته به دانشگاه آنکارا منتشر گردید و اثر “ترکی بیاموزیم ـ اورهون” تالیف “مورات اوزبای و فخری تمیزیورک” چاپ ۲۰۰۲ اشاره نمود.

علاوه بر کتب مذکور که به منظور آموزش هر چه بهتر زبان ترکی تهیه گردیده در مراکز آموزش این زبان نیز دانشجویان خارجی در آن به آموزش می بینند. با استفاده از متدهای ساده و مدرن زبان ترکی آموزش داده می شود.

دانشجویان خارجی که به منظور تحصیلات عالی به ترکیه می آیند برای ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه بایستی ترکی ترکیه را در حد مطلوبی فرا گیرند و آن را با اخذ مدرک به اثبات برسانند.

تقسیم بندی دانشگاه های ترکیه

دانشگاههاي ترکيه به دو گروه تقسيم مي شوند

 •  دانشگاههایی که ترک زبان هستند.
 •  دانشگاههاي آمريکايی که زبانشان انگليسي است البته تعداد اين دانشگاهها کم و اعتبار آنها بسیار بالا است.

آزمون هاي لازم براي تحصيل در ترکيه

براي دانشگاههاي ترک زبان امتحان رياضي، زبان ترکي و کمي تست هوش مي گيرند.

به دانشجويان ترک دانشگاه های ترکیه زبان غير ترکيه اي ۵۰ درصد تخفيف ميدهند.

دانشگاه های انگليسي تخفيف ندارد.

هزينه جانبي و رفت آمد در شهر هاي بزرگ بالاست البته دانشجوها تخفيف دارند.

خصوصیات بارز دانشگاههای ترکیه

اعتبار علمي بسيار بالاي دانشگاههاي ترکيه، شهريه ارزان دانشگاهها ، هزينه مناسب زندگي در شهرهای ترکیه، سهولت رفت و آمد و آشنایي اغلب خانواده هاي ايراني با فرهنگ کشور ترکيه، امکان ترانسفر و ادامه تحصيل دانشجويان در اغلب دانشگاههاي معتبر جهان موجب استقبال و علاقمندي بسياري از دانش پژوهان ايراني به تحصيل در دانشگاههاي ترکيه گرديده است و هر سال تعداد قابل توجهي از متقاضيان ايراني جهت تحصيل در دانشگاههاي ترکيه اقدام مي نمايند. اطلاعات لازم در خصوص چگونگي ادامه تحصيل در مقطع ليسانس کليه رشته ها، دکتري پزشکي، دندانپزشکي و دارو سازي  در اختيار دانش پژوهان عزيز و علاقمندان به ادامه تحصيل در ترکيه قرار گرفته است

در سالهاي گذشته متقاضيان ورود به دانشگاههاي ترکيه در مقطع ليسانس در کليه رشته ها، پزشکي عمومي و دندانپزشکي از طريق آزمون YÖS که توسط مرکز گزينش دانشجو(ÖSYM) برگزار مي گرديد انتخاب و در دانشگاههاي ترکيه ثبت نام ميکردند. حسب تصميم ÖSYM، آخرين امتحان YÖS در ارديبهشت ۱۳۸۹ برگزار شد و از اين به بعد هر يک از دانشگاههای ترکیهحسب شرايط خود نسبت به پذيرش دانشجو اقدام خواهد نمود و اطلاعات مربوط به چگونگي پذيرش دانشجو براي هر يک از دانشگاهها، در سايت دانشگاه اعلام خواهد شد.

اعتبار علمی‌‌ دانشگاه ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه در سال‌های گذشته اعتبار علمی بالایی در مجامع بین‌المللی کسب کرده‌اند به گونه‌ای که مدارک علمی دانشگاه‌های ترکیه در کلیه کشورهای دنیا شناخته شده است. در رشته پزشکی پس از فارغ‌التحصیلی کارت طبابت بین‌المللی اعطا می‌شود. در تمامی رشته‌ها برای دانشجویان ممتاز امکان بورسیه شدن توسط سازمانها و مؤسسات آموزش آمریکایی و اروپایی میسر است و حتی در برخی دانشگاههای ترکیه از ترم دوم به بعد می‌توان به‌صورت انتقالی به دانشگاه‌های آمریکا در همان رشته و ترم تحصیلی منتقل شد. در سال 2019 در میان 500 دانشگاه برتر دنیا 8 دانشگاه ترکیه قرار داشته در صورتیکه در این زمان تنها دانشگاه تهران در زمره 500 دانشگاه برتر دنیا بوده است .

سیستم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه‌‌

زبان آموزشی بسته به دانشگاه و رشته، انگلیسی، فرانسه، آلمانی و یا ترکی خواهد بود.
تقویم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه تقریباً همانند دانشگاه‌های ایران است بدین ترتیب که شروع ترم پائیز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه و ترم بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها خواهد رسید و ترم‌های تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود.

انتخاب رشته‌‌ دانشگاههای ترکیه

امکانات دانشگاهی و خوابگاهی‌‌ در کشور ترکیه

نحوه‌ ارزشیابي‌ مدارك‌ تحصیلي‌ دانشگاه ترکیه توسط وزارت علوم ایران

۲-مدارک Lisans Diplomasi ) Bachelor ) دانشگاه های ترکیه بعداز دیپلم‌ دبیرستان، “كارشناسی” ارزشیابی‌ می‌شود

۳-مدارک Yuksek Lisans Diplomasi ) Master ) از دانشگاه‌هاي‌ ترکیه گروه‌ یك‌ با شرط‌ داشتن‌ مدرك‌ كارشناسی، “كارشناسي‌ ارشد” ارزشیابی می‌شود.

‌تبصره: مدارك‌ موضوع‌ بند ۳ از مراكز آموزش‌ عالی‌ كه‌ نامشان‌ در فهرست‌ دانشگاه‌های‌ گروه‌ یك‌ آورده‌ نشده‌ است‌ با شرط‌ داشتن‌ معدل‌ ۳ از ۴ به‌ همراه‌ ارایه‌ یك‌ مقاله‌ علمی‌ از رساله‌ دوره‌ كارشناسی‌ ارشد در نشریات‌ معتبر بانمايه بين المللي ، “كارشناسی‌ ارشد” ارزشیابی‌ مي‌شود.

۴-مدارک Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi  دانشگاه های ترکیه با پنج‌ سال‌ تحصیل‌ پیوسته‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان، “كارشناسی‌ ارشد” در دامپزشكی‌ ارزشیابی‌ مي‌شود.

۵-مدارک Doktora ) Ph.D.) از داشگاه‌های‌ ترکیه گروه‌ یك‌  با شرط‌ دارا بودن‌ مدرك‌ كارشناسی ارشد، “دكترا” ارزشیابی‌ می‌شود.

‌تبصره: مدارك‌ موضوع‌ بند ۵ از مراكز آموزش‌ عالی‌ كه‌ نامشان‌ در فهرست‌ دانشگاه‌های‌ گروه‌ یك‌ آورده‌ نشده‌ است، به‌ شرط‌ داشتن‌ معدل‌ ۳ از ۴ همراه‌ با ارایه‌ یك‌ مقاله‌ علمی‌ با از پایان‌ نامه‌ دوره‌ دكترا در نشریات‌ معتبر نمايه شده بین‌المللی‌ غیر محلی (غیر از ایران‌ و كشور محل‌ تحصیل ) ، “دكترا” ارزشیابی‌ مي‌شود

دانشگاه های ممتاز ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران

 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه آناتولی
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه بغازیچی
 • دانشگاه چوکوروا
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه مارمارا
 • دانشگاه خاورمیانه
 • دانشگاه معمار سینان
 • دانشگاه ییلدیز تکنیک
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه کارادنیز

فهرست دانشگاههای ترکیه

دانشگاه آبانت عزت بایسال
دانشگاه آک دنیز
دانشگاه آنکارا
دانشگاه غازی انتپ
دانشگاه آتاترک
دانشگاه آتیلیم
دانشگاه باغچه شهر
دانشگاه بالیکسیر
دانشگاه باشکنت
دانشکده بیکنت
دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلکنت
دانشگاه بغازیچی
دانشگاه چاغ
دانشگاه جلال بایار
دانشگاه ۱۸ مارس چاناک قلعه (جناق‌قلعه)
دانشگاه چوکوراُوا
دانشگاه جمهوریت سیواس
دانشگاه سلیمان دمیرل
دانشگاه دجله
دانشگاه دوغوش
دانشگاه دوکوز ایلول
دانشگاه دوملوپینار کوتاهیا
دانشگاه اژه
دانشگاه ارجیس
دانشگاه فاتح
دانشگاه فرات
دانشگاه گالاتاسرای
دانشگاه غازی
دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه خلیج
دانشگاه حران شانلی اورفا
دانشگاه کادیرخاص
دانشگاه اینونو مالاتیا
دانشگاه ایشیک
دانشگاه استانبول
دانشگاه قفقاز قارص
دانشگاه قارا آلماس زونگولداک
دانشگاه فنی کارادنیز
دانشگاه قوچ
دانشگاه قوجاایلی
دانشگاه فرهنگ استانبول
دانشگاه مال تپه
دانشگاه مرمره استانبول
دانشگاه معمار سینان
دانشگاه موغلا
دانشگاه مصطفی کمال ختای
دانشگاه نیغده
دانشگاه خاورمیانه
دانشگاه غازی عثمان پاشا
دانشگاه پاموک قلعه
دانشگاه سابانجی
دانشگاه ساکاریا (سقاریه)
دانشگاه سلجوق (قونیه)
دانشگاه فنی استانبول
دانشگاه اولوداغ
دانشگاه یوزونجوییل
دانشگاه یدی تپه

 

 

4+

Tags :

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
نظرات No Comments

مطالب مرتبط